BCS-120-F-S-DE
DigiKey Part Number
BCS-120-F-S-DE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCS-120-F-S-DE
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BCS-120-F-S-DE Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tube
Insulation Height
0.290" (7.37mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
4.6A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
475VAC