ARC6-16-03.0-LU-LU-3-1
DigiKey Part Number
612-ARC6-16-03.0-LU-LU-3-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ARC6-16-03.0-LU-LU-3-1
Description
CBL ASS ACCELERATE M-M 16PAIR 3"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Plug to Plug 0.250' (76.20mm, 3.000") Blue Shielded
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ARC6-16-03.0-LU-LU-3-1 Models
Category
Cable Type
Flat, Twin Axial
Manufacturer
Samtec Inc.
Usage
Internal
Series
Length
0.250' (76.20mm, 3.000")
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Shielding
Shielded
Number of Positions
16
Wire Gauge
34 AWG
Connector Type
Plug to Plug
Frequency - Max
56Gbps
Gender
Male to Male
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C