RUT1608FR820CS
DigiKey Part Number
RUT1608FR820CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUT1608FR820CS
Description
RES 0.82 OHM 1% 1/8W 0603
Detailed Description
820 mOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RUT1608FR820CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)