RUT1005FR120CS
DigiKey Part Number
RUT1005FR120CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUT1005FR120CS
Description
RES 120M OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 mOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RUT1005FR120CS Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)