RUK2012JR013CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Image for RUK2012JR013CS is not available
RUK2012JR013CS
DigiKey Part Number
RUK2012JR013CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RUK2012JR013CS
Description
RES 0.013 OHM 5% 1/2W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 mOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
EDA/CAD Models
RUK2012JR013CS Models
Category
Features
Current Sense, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.66mm)