RP164PJ112CS is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 1.890
Datasheet
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
1.1k Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 4 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
RP164PJ112CS
DigiKey Part Number
1276-6135-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP164PJ112CS
Description
RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RP164PJ112CS Models
Category
Number of Pins
8
Manufacturer
Samsung Electro-Mechanics
Power Per Element
62.5mW
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Mounting Type
Surface Mount
Circuit Type
Isolated
Package / Case
1206 (3216 Metric), Convex, Long Side Terminals
Resistance (Ohms)
1.1k
Supplier Device Package
1206
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Number of Resistors
4
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)