Image for RCS1608J243CS is not available
RCS1608J243CS
DigiKey Part Number
RCS1608J243CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS1608J243CS
Description
RES 24K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCS1608J243CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)