Image for RCS1608F1210CS is not available
RCS1608F1210CS
DigiKey Part Number
RCS1608F1210CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS1608F1210CS
Description
RES 121 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
121 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCS1608F1210CS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)