Image for RCS1005F6650CS is not available
RCS1005F6650CS
DigiKey Part Number
RCS1005F6650CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS1005F6650CS
Description
RES 665 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
665 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCS1005F6650CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)