RCS0603J510CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 5.319
Datasheet
Similar
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
51 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
RCS0603J510CS
DigiKey Part Number
RCS0603J510CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS0603J510CS
Description
RES 51 OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCS0603J510CS Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.25mm)