RCS0603J430CS
DigiKey Part Number
1276-7072-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-7072-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS0603J430CS
Description
RES 43 OHM 5% 1/20W 0201
Detailed Description
43 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCS0603J430CS Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)