RCS0603J393CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
39 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
RCS0603J393CS
DigiKey Part Number
RCS0603J393CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS0603J393CS
Description
RES 39K OHM 5% 1/20W 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCS0603J393CS Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.25mm)