RCS0603J390CS
DigiKey Part Number
1276-7071-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-7071-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS0603J390CS
Description
RES 39 OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCS0603J390CS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)