RC1005F205CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 12.308
YAGEO
In Stock: 66.658
Vishay Dale
In Stock: 340
Stackpole Electronics Inc
2 MOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC1005F205CS
DigiKey Part Number
1276-4293-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-4293-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC1005F205CS
Description
RES SMD 2M OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
RC1005F205CS Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)