RC0603J273CS
DigiKey Part Number
1276-3827-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-3827-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603J273CS
Description
RES SMD 27K OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0603J273CS Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)