RC0603F1960CS
DigiKey Part Number
RC0603F1960CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603F1960CS
Description
RES 196 OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
196 Ohms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RC0603F1960CS Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.25mm)