RC0402J8R2CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
8.2 Ohms ±5% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0402J8R2CS
DigiKey Part Number
RC0402J8R2CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402J8R2CS
Description
RES 8.2 OHM 5% 1/32W 01005
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC0402J8R2CS Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)