RC0402F7R15CS
DigiKey Part Number
RC0402F7R15CS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402F7R15CS
Description
RES 7.15 OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.15 Ohms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RC0402F7R15CS Models
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)