RC0402F104CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 135.546
Datasheet
100 kOhms ±1% 0.03W, 1/32W Chip Resistor 01005 (0402 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0402F104CS
DigiKey Part Number
1276-3535-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0402F104CS
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC0402F104CS Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.006" (0.15mm)