TBL009V-500-10GY-2GY
TBL009V-500-10GY-2GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL009V-500-10GY-2GY
DigiKey Part Number
102-TBL009V-500-10GY-2GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL009V-500-10GY-2GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.00,
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBL009V-500-10GY-2GY Models
Category
Voltage
300 V
Wire Gauge
16-26 AWG
Packaging
Box
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Features
Interlocking (Side), Push Button Actuated
Color
Gray
Positions Per Level
10
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation
Vertical with Board
Current
10 A