TBL009-500-05GY-2GY
TBL009-500-05GY-2GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL009-500-05GY-2GY
DigiKey Part Number
102-TBL009-500-05GY-2GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL009-500-05GY-2GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.00,
Detailed Description
5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL009-500-05GY-2GY Models
Category
Voltage
300 V
Wire Gauge
16-26 AWG
Packaging
Box
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Part Status
Active
Features
Interlocking (Side), Push Button Actuated
Positions Per Level
5
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mating Orientation
Horizontal with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
10 A