TBL008-1000-02BE
DigiKey Part Number
102-TBL008-1000-02BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL008-1000-02BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 10.0,
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TBL008-1000-02BE Models
Category
Voltage
600 V
Wire Gauge
4-18 AWG
Packaging
Box
Wire Termination
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Features
Interlocking (Side)
Color
Blue
Positions Per Level
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.394" (10.00mm)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
66 A