TBL007A-500-23GY
DigiKey Part Number
102-TBL007A-500-23GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL007A-500-23GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.00,
Detailed Description
23 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL007A-500-23GY Models
Category
Voltage
300 V
Wire Gauge
14-26 AWG
Packaging
Tray
Wire Termination
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Part Status
Active
Features
Interlocking (Side)
Positions Per Level
23
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
15 A