TBL007A-500-10GY is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Weidmüller
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Weidmüller
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
TBL007A-500-10GY
TBL007A-500-10GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL007A-500-10GY
DigiKey Part Number
102-TBL007A-500-10GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL007A-500-10GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.00,
Detailed Description
EDA/CAD Models
TBL007A-500-10GY Models
Category
Voltage
300 V
Wire Gauge
14-26 AWG
Wire Termination
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Features
Interlocking (Side)
Positions Per Level
10
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation
45° (135°) Angle with Board
Current
15 A