TB007-508-22BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB007-508-22BE
DigiKey Part Number
TB007-508-22BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB007-508-22BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Detailed Description
22 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
TB007-508-22BE Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
22
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V