TB004-508-15BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB004-508-15BE
DigiKey Part Number
TB004-508-15BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB004-508-15BE
Detailed Description
15 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
TB004-508-15BE Models
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
15
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V