TB003-500-P21BE
DigiKey Part Number
TB003-500-P21BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB003-500-P21BE
Detailed Description
21 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB003-500-P21BE Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
21
Pitch
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
10 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V