TB002V-500-11BE
DigiKey Part Number
TB002V-500-11BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB002V-500-11BE
Detailed Description
11 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
TB002V-500-11BE Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Positions Per Level
11
Pitch
0.197" (5.00mm)
Mating Orientation
Vertical with Board
Current
15 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V