TB002-500-15BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB002-500-15BE
DigiKey Part Number
TB002-500-15BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB002-500-15BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.00
Detailed Description
15 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
TB002-500-15BE Models
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Positions Per Level
15
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
15 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V