TB002-500-07BE is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 2.698
Datasheet
7 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
TB002-500-07BE
TB002-500-07BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB002-500-07BE
DigiKey Part Number
102-6150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB002-500-07BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.00
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TB002-500-07BE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Color
Blue
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Positions Per Level
7
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
15 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V