TB0010-500-11GR
DigiKey Part Number
2223-TB0010-500-11GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB0010-500-11GR
Description
11 POLES, SCREW TYPE, HORIZONTAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB0010-500-11GR Models
Category
Wire Gauge
14-22 AWG
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screw
Packaging
Box
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
11
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Current
16 A
Screw Thread
M3
Voltage
250 V