SJ3-350153AG-TR
DigiKey Part Number
2223-SJ3-350153AG-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-SJ3-350153AG-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-SJ3-350153AG-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SJ3-350153AG-TR
Description
3.5 MM STEREO JACK, THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm ID (0.138") Phone Jack 5 Conductor (TRRRS) Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SJ3-350153AG-TR Models
Category
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Mfr
Termination
Solder
Series
Shielding
Shielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Connector Type
Phone Jack
Voltage - Rated
30VDC
Gender
Female
Current Rating (Amps)
500 mA
Signal Lines
5 Conductor (TRRRS)
Mating Length/Depth
0.551" (14.00mm)
Industry Recognized Mating Diameter
Contact Material - Plating
Gold, Silver
Actual Diameter
0.142" (3.60mm ID), 0.236" (6.00mm OD)