SCD20PUN
DigiKey Part Number
102-1054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCD20PUN
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 20A
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Unidirectional Module
Category
Output
Ratiometric, Voltage
Mfr
Frequency
50Hz/60Hz
Series
Linearity
±0.5%
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
5V
Part Status
Obsolete
Response Time
7µs
For Measuring
DC
Current - Supply (Max)
10mA
Sensor Type
Operating Temperature
-10°C ~ 75°C