PTN15-C10SB20
DigiKey Part Number
2223-PTN15-C10SB20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN15-C10SB20
Description
TRIMMER 10K OHM 0.2W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.2W, 1/5W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTN15-C10SB20 Models
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bag
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.2W, 1/5W
Size / Dimension
Round - 0.591" Dia (15.00mm)