PTN09S2-H20220K1A
DigiKey Part Number
2223-PTN09S2-H20220K1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN09S2-H20220K1A
Description
ROTARY POT, 9.5MM, SWITCH, 20K
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTN09S2-H20220K1A Models
Category
Number of Gangs
2
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Type
Knurled and Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
Detent
Bushing Thread
M7 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Logarithmic
Size - Body
Rectangular - 0.069" x 0.374" Face (1.75mm x 9.50mm)