HSE-B18381-060H-W
DigiKey Part Number
HSE-B18381-060H-W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B18381-060H-W
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-218, 38
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-218 Aluminum Alloy 12.0W @ 75°C Board Level, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSE-B18381-060H-W Models
Category
Length
1.500" (38.10mm)
Mfr
Width
1.638" (41.60mm)
Series
Fin Height
0.984" (25.00mm)
Packaging
Box
Power Dissipation @ Temperature Rise
12.0W @ 75°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
3.52°C/W @ 200 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
6.25°C/W