HSE-B18254-035H-00
DigiKey Part Number
102-4232-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSE-B18254-035H-00
Description
HEAT SINK, EXTRUSION, TO-218, 25
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Sink TO-218 Aluminum Alloy 10.0W @ 75°C Board Level, Vertical
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HSE-B18254-035H-00 Models
Category
Length
1.000" (25.40mm)
Mfr
Width
1.638" (41.60mm)
Series
Fin Height
0.984" (25.00mm)
Packaging
Box
Power Dissipation @ Temperature Rise
10.0W @ 75°C
Part Status
Active
Thermal Resistance @ Forced Air Flow
4.03°C/W @ 200 LFM
Type
Board Level, Vertical
Thermal Resistance @ Natural
7.50°C/W