CMS-15113-078L100B-67
DigiKey Part Number
2223-CMS-15113-078L100B-67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS-15113-078L100B-67
Description
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 91DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 700 mW 100 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMS-15113-078L100B-67 Models
Category
Power - Rated
700 mW
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Max
1 W
Series
Port Location
Top
Packaging
Tray
Shape
Rectangular
Part Status
Active
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Technology
Magnetic
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Type
General Purpose
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads with Connector
Frequency - Self Resonant
700Hz
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Efficiency - dBA
91.00
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Efficiency - Testing
700mW/100mm