8AX750MEFC8X10.8
DigiKey Part Number
1189-2379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8AX750MEFC8X10.8
Description
CAP ALUM 750UF 20% 8V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 µF 8 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8AX750MEFC8X10.8 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Impedance
42 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.484" (12.30mm)
Voltage - Rated
8 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C