80ZLJ470MGC16X25 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 63
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 112
Datasheet
470 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
80ZLJ470MGC16X25
DigiKey Part Number
80ZLJ470MGC16X25-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80ZLJ470MGC16X25
Description
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
80ZLJ470MGC16X25 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.337 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
38 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C