80LSW56000M77X121
DigiKey Part Number
80LSW56000M77X121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80LSW56000M77X121
Description
CAP ALUM 56000UF 20% 80V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
56000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
17 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
18.7 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.031" Dia (77.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
4.882" (124.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C