80LSW100000MEFC90X151
DigiKey Part Number
80LSW100000MEFC90X151-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80LSW100000MEFC90X151
Description
CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
100000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
22.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
24.53 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.543" Dia (90.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
6.063" (154.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C