63ZL120MEFCT78X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 523
Datasheet
Upgrade
Würth Elektronik
In Stock: 643
Nichicon
In Stock: 1.477
Similar
Chemi-Con
120 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
63ZL120MEFCT78X20
DigiKey Part Number
63ZL120MEFCT78X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63ZL120MEFCT78X20
Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
63ZL120MEFCT78X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Impedance
120 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C