63YXJ10M5X11
DigiKey Part Number
63YXJ10M5X11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63YXJ10M5X11
Description
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
63YXJ10M5X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
72.66 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
173 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
880 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C