63PSV33M8X10.5
DigiKey Part Number
1189-63PSV33M8X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-63PSV33M8X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-63PSV33M8X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63PSV33M8X10.5
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
165 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.65 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
33 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 135°C