63MU222MZ12012
DigiKey Part Number
63MU222MZ12012-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63MU222MZ12012
Description
CAP FILM 2200PF 20% 63VDC 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF Film Capacitor 63V Acrylic, Metallized 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
63MU222MZ12012 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Tolerance
±20%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
63V