63CZE33M8X9
DigiKey Part Number
1189-63CZE33M8X9-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63CZE33M8X9
Description
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 40mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
170 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.7 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
33 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C