580LSU2700MNB77X131
DigiKey Part Number
1189-3347-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
580LSU2700MNB77X131
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 580V SCREW
Customer Reference
Detailed Description
2700 µF 580 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
8.8 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
11.44 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
1.236" (31.40mm)
Capacitance
Size / Dimension
3.032" Dia (77.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
5.276" (134.00mm)
Voltage - Rated
580 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C