50ZL120MEFC8X16 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 646
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 265
Datasheet
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 0
Panasonic Industry
Chinsan (Elite)
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 662
KYOCERA AVX
In Stock: 606
Surge
Surge
Nichicon
Nichicon
120 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
50ZL120MEFC8X16
DigiKey Part Number
50ZL120MEFC8X16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50ZL120MEFC8X16
Description
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50ZL120MEFC8X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
475 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
61 mOhms
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C