50WA1000MEFCGC16X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
50WA1000MEFCGC16X20
DigiKey Part Number
50WA1000MEFCGC16X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50WA1000MEFCGC16X20
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50WA1000MEFCGC16X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.26 A @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C